Türkiye Kimyasal Bağımlılık Çalışmaları Bibliyografyası (1923-2014)

Türkiye’de ve dünyada tütün, alkol ve uyuşturucu madde kullanım oranları hızla artmakta, aynı zamanda başlama yaşları gittikçe düşmektedir. Literatürde herhangi bir maddeye olan bağımlılık, fiziksel ve ruhsal olarak ikiye ayrılmaktadır. Fiziksel bağımlılık, kullanılan maddenin varlığına karşı duyulan fizyolojik isteği, ruhsal bağımlılık ise kişinin kişilik ya da duygusal yapısı gereği gereksinimlerini tatmin etmek amacıyla o maddeye duyduğu aşırı isteği tanımlamak için kullanılmaktadır. Bağımlılık süreci, bütün aşamaları ile psikiyatri, tıp, toksikoloji, kimya, hukuk, psikoloji, sosyal hizmet, eğitim, asayiş, adliye gibi birçok disiplinin çalışma sahasına girmektedir. Bu durum da bağımlılıkların farklı yönlerini ele alan, geniş bir literatür ve kaynak bilgisine sahip olan "Türkiye Kimyasal Bağımlılık Çalışmaları Bibliyografyası"nın ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Yoğun ve detaylı bir veri tarama ve tasnif süreci sonunda ortaya çıkan bu çalışma; en temelde bahsi geçen kimyasal bağımlılıklar alanında yapılan çalışmaların tematik olarak tasnif edilmesi formatında dizayn edilmiştir. Bibliyografya çalışmasında Sigara-Tütün Bağımlılığı, Uyuşturucu ve Uçucu Madde Bağımlılığı, Medikal Hap Bağımlılığı, Bağımlılık Tedavisi ve Bağımlılıkla Mücadele kategorileri yer almaktadır.

Türkiye Kimyasal Bağımlılık Çalışmaları Bibliyografyası (1923-2014) kitabını Yeşilay Yayınları'ndan temin edebilirsiniz.

YAZARLAR
Ömer Miraç Yaman Abdullah Sabit Tuna Zekiye Baykul
YAYIN TARİHİ
2015
YAYINEVİ
Yeşilay Yayınları
SAYFA SAYISI
627

Prof. Dr. Ömer Miraç Yaman
İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü